Има села, които обезлюдяват. Има такива, за които може би няма и да чуете през живота си. Обаче има и такива, които отнемат дъха Ви, стоите пред старите къщи и не може да се начудите – на майсторството, на стила, на непретенциозната изисканост от едно време. Има много такива села в България и ние тръгваме по дирите им с рубриката „Архитектурни съкровища“. А Вие вече четете за Широка Лъка.
Архитектурните съкровища в България не са едно и две. Те са запазили автентичността и историята си, но по-важното – държат жив духа на миналото, а в същото време вървят в крак с интересното за съвременните хора. От старо време са, пък са живи и до днес, там ходят туристи, организират се фестивали и цяла България говори за тях. Такова е родопското село Широка лъка – обявено за архитектурен и фолклорен резерват.
Туристите все питат защо селото се казва така, като по-скоро е Тясна, а не Широка лъка.
Местните с гордост обясняват, че някога, когато се заселвали, това било най-широкото място в околията – покрай река Лъджа.
Други пък разказват, че името идва от старобългарската дума „лъка”, която означава извивка, кривина. А едно интересното обяснение дава поетът Димитър Златев – „Какво като хоризонтът ти е тесен? Сърцата в тебе името ти дават!” С тези думи широколъкчани описват родното си място.
Селото е запазило възрожденския си облик, затова е обявено за архитектурен резерват. Тук всичко напомня на богата духовност, на автентичност, на българщина. Къщите, калдъръмените улици, въздухът дори навява усещане за друг свят – мнооого далечен от градската забързана действителност.
Къщите са едни от най-ранните възрожденски сгради у нас и са типични за мястото – обикновено на два етажа, с еркери и с вътрешни стълбища. Оприличават ги с италианския ренесанс, където фасадите са симетрични и има стремеж към изисканост. Стаите на родопските къщи са широки, с малки прозорци и обикновено стените са обходени с дървени миндери. Постройките са разположени амфитеатрално от двете страни на реката.
Безспорно, най-известното място в селото е НУФИ – Националното училище за фолклорни изкуства. Трябва да Ви кажа, че българщината не се учи в учебниците, тя е в сърцата на децата. Тук идват деца от цяла България – да изучават автентични инструменти като гъдулка, гайда и тамбура, български хора, песни от всички фолклорни области на страната, родопско пеене. Заради училището наричат Широка лъка „Песенната столица на България”. Много от най-известните родопски певци и гайдари са родени и израснали в селото. А като кажеш, че си завършил училището в Широка лъка, за всички е ясно, че си достоен да прославяш българския фолклор на световни сцени.
Най-старото родопско училище се намира в местността „Люлката”, близо до центъра на селото.
В Широка лъка, във всяка първа неделя на март, се провежда и ежегодният кукерски фестивал „Песпонеделник”. Огромни кукери с черно-червени маски и дървени саби обикалят улиците, танцуват, скачат, вдигат невиждан и трудно поносим за ушите шум, за да изгонят злото от домовете на хората.
Ако искате да научите още за село Широка Лъка, обезателно гледайте видеото ТУК!