За мен ли?
Всяка нова седмица започвам нов тефтер. После забравям къде съм го оставила.
Крайно дезориентиран човек съм. Мога да се загубя в парка, където ходя всеки ден. От това изпадам в паника и се изпотявам.
Не мога да организирам времето си.
Непрекъснато се притеснявам, че имам среща, за която съм забравила.
Изпитвам ужас от това, че дължа някому пари.
Ако закъснявам за среща, блокирам. Става ми лошо и получавам главоболие.
Имам покъртителна мигрена.
Знам английски и гръцки език, но и двата не са на толкова добро ниво, колкото бих искала.
Да уча италиански остана моя несбъдната мечта.
Искам да построя хоспис за възрастни хора, за които няма кой да се грижи.
Искам да направя музей на БНТ.
Работохолик съм.
Непрекъснато ми се спи.
Не обичам да спя – имам безобразно неспокоен сън и това прави времето за спане загубено време.
Много неща мога да кажа за себе си, но тях ще откривате в текстовете, които ще четете в MIRACLE. Истински ме вълнува какво мислят хората за мен и често си представям възможността да чувам мислите им. Щом си представя какво ще чуя, ми изстива стомахът, свива се на кълбо и застава като костелив орех под диафрагмата ми. За малко спирам да дишам, но все пак ми е любопитно какво мислят хората за мен. Затова, един обяд, съвсем ненадейно, попитах дъщеря ми. Да ми каже откровено и абстрахирайки се от това, че записвам. И че съм нейна майка. Ето какво каза тя: „Мами, ти си много взискателна, подредена и същевременно разпиляна. Не точно цинична, но често саркастична. В същото време си истински забавна. Ведра, но колкото ведра, толкова и кисела. Егоцентрик си. И егоист донякъде. Кокона, но това е хубаво качество. Ревнива. Не ми даваш да обичам бабче повече от теб. Много си енергична – разхождаш кучето два часа сутрин и два вечер. Всичко това те прави ненормална в моите очи. Перфекционист си, мама – изискваш много от себе си, но и от останалите. Нито си досадна, нито обсебваща.“
А аз, ако съм знаела, че така ще се стече животът ми, от първия ден щях да си записвам. Мога ли да помня колко градове съм обиколила, в колко села съм била, колко махали съм пребродила? Ако навържа всички пътувания, сигурно ще стане здраво въже, с което може да се обиколи земното кълбо. До Япония, Куба, Аржентина, Чили и Мексико стигнах, през Румъния, Молдова и Украйна. Но най-вълнуващо ми е по нашите чукари, в най-затънтените краища на България. Тук, където са сгънати, като забравени книги, нашите столетници, а от пожълтелите им страници се сипят мъдрости за чудо и приказ.
Все съм свикнала, като тръгвам на път, да си взимам допълнителен кат дрехи. Наум си казвам: “За всеки случай, може да изскочи нещо за снимане“. И обикновено изскача. Защото „България може да е трудна за живеене, но лесна за обичане страна”, както чух да казва един чужденец наскоро. Пълна с истории е тази държава. Истории за хубави хора.
Тези, с които ще Ви срещам тук.
Благодаря Ви, че сме заедно!
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ
Целият творчески път на Мира Добрева преминава в полето на телевизионната журналистика. В началото на 1996 година постъпва на работа като репортер в информационната емисия „Календар“ в току-проходилата Нова телевизия. Две години по-късно е поканена да стане част от екипа на култовото за времето си предаване на БНТ „Добро утро“. Освен като репортер и редактор, скоро става водещ на рубриката „Любопитни новини“, а в някои от изданията на предаването се явява и като ко-водещ на Александър Авджиев. През 1999 година Мира Добрева става част от екипа на „По света и у нас“. В следващите 4 години е репортер и водещ на кратките емисии новини. Междувременно е репортер в знаковите за БНТ предавания „Чай“, „Екип 4“, „Актуално“. Един от основните автори на репортажи за Българската Коледа. Репортер в социалния ресор на новините, автор на поредица документални филми за деца и хора в бедстващо положение. Водеща на десетки политически, икономически и социални събития. През 2005 година, в един от първите големи успехи на България за песенния конкурс Евровизия, с песента „Вода“, е избрана да съобщи решението на българските съдии. 10-годишната й кариера в Дирекция „Информация“ завършва през 2007 с проекта „Това е Европа“ – телевизионно предаване по случай приемането на България за страна-членка на Европейския съюз.
През 2011 година Мира Добрева се завърна в телевизионния ефир като автор, водещ и продуцент на предаването „Отблизо с Мира“. Във формата на проекта място намират десетки документални ленти, сред които поредицата „Железните хора“ (реж. Ж. Торнев), документалните филми „Първите“ – in memoriam за Жельо и Мария Желеви (реж. Ж. Торнев), “Властелини на облаците” за климатичните промени и възможностите на човек да влияе върху времето (реж. Ж. Торнев), “Димитровград, 70 години по-късно” – за най-младия град в България (реж. Ж. Торнев), както и задълбочени изследвания по темите за различните малцинствени групи в България и на Балканите, обособоени в рубриките „Етносите на България“, „Столетниците на България“, „Умиращите занаяти на България“ и др.
Мира е носител на множество награди, сред които: Два пъти Жена на годината, в категория „Телевизионна журналистика“ на списание Грация (2005 г. и 2011 г.), „Най-чаровна телевизионна водеща“ на списание „Клуб М“ (2004), Най-обичана българка за 2008 година, най-стилна дама на България (наградите на Pantene beauty awdrds 2003).
За рубриката „Столетниците на България“, през 2015 година, Мира е наградена със специалната награда от Международния филмов фестивал „Наследство“.
С призове в категория „Културно наследство и национални ценности“ и „Популяризиране на българската култура и история“, в две поредни години – 2013 и 2014, Мира Добрева бе отличена и от Агенция за публични комуникации VIP Communication.
През 2016 г. предаването „Отблизо с Мира“ получи специалната награда на Съюза на българските журналисти в категория „Телевизионна журналистика“.
За научно-популярния филм „Властелини на облаците“ Мира Добрева получи специалната награда на журито на Международния филмов фестивал „На източния бряг на Европа“.
Мира Добрева е носител и на множество грамоти и отличия по отношение работата си през годините, сред които: Грамота за популяризиране на многодетния семеен модел в България от кампанията „Голямото семейство“ към Президентството на Република България, Грамоти от Фондация „За нашите деца“ за принос към изграждането на приемната грижа в България, водещ на церемониите „Вечер на добродетелите“, Грамота от Асоциацията на денталните мениджъри в България за принос в повишаване денталната здравна култура на българина. Грамота от фондация „Искам бебе“ за доброволческата й дейност и съпричастност към каузата на фондацията „Повече българчета за България“.
Мира Добрева е била корица на 40 водещи списания у нас. Сред тях: ЕLLE, ОК!, Грация, Story, Максимум, За мен, Жената днес и др.
Два пъти в топ 10 най-секси българка на списание Playboy.
Неизброими са дописките в печатните издания и тези в онлайн изданията на България.
Мира Добрева е била хоноруван преподавател в специалността „Телевизионна журналистика“ в НСА (2008-2010 г.).
Гост-лектор на катедрата по Радио и телевизионна журналистика във ФЖМК в СУ „Св. Климент Охридски“.
Гост-лектор в Американски колеж – София.
Почетен член на Дамски клуб „Бизнес на високи токчета“ .
Лектор на TEDxPlovdiv.